NYBRO VIKINGS – VÄSBY

Så ska Vikings ta sig över strecket mot Väsby

Nybro Vikings har inte fått den starten laget har velat i Allettan. Inför onsdagens viktiga hemmamatch mot Väsby är tränaren Andreas Holfelt bestämd: "Vi behöver börja vinna hockeymatcher helt enkelt".

Faton Pasho

Kl.07:05, 10 januari, 2018

2 bilder
  • Foto: Faton Pasho
    Foto: Faton Pasho
  • Foto: Faton Pasho
    Foto: Faton Pasho

Fyra förluster på de inledande fem matcherna. Som grädde på moset saknas en hel del spelare på grund av skador. Läget för Nybro Vikings inför onsdagens viktiga hemmamatch mot Väsby kunde ha sett bättre ut. Trots det är tränaren Andreas Holfelt positiv inför onsdagens heta drabbning i Liljas Arena. 

– Det känns bättre nu än vad det gjorde i söndags när vi åkte hem från Hudiksvall och än vad det gjorde i måndags, säger han och fortsätter.

Marcus Mellström blir borta en lång tid tyvärr med bruten tumme. Markus Palmberg och Samuli Kivimäki kommer inte att vara med mot Väsby. Robin Wengdahl är positiv och kan troligtvis spela och Kim Runermark har sagt att det är okej. Patrik Fransson vet vi inte än så det är lite osäkert där. Som det ser ut just nu så kommer vi att ha fyra kedjor imorgon, så läget ser bättre ut än vad man kunde tänka sig.

Till onsdagens match hemma mot Väsby har Nybro Vikings lånat in den SHL-meriterade forwarden Mattias Elfström från Allsvenska Västervik. 

LÄS MER: Vikings lånar in SHL-meriterad forward

Sedan söndagens förlustmatch borta mot Hudiksvall har tränarduon Andreas Holfelt och Jerker Jonsson tvingats pussla om en del i truppen. Inför Väsby-matchen ser det dock ut att kunna lösa sig för tränarna.

– Det har varit mycket fokus på vad vi kommer kunna ställa på benen mot Väsby. Vi behöver börja vinna hockeymatcher helt enkelt. Senaste matchen mot Hudiksvall var en besvikelse, den matchen var inte omöjligt för oss att ta poäng. Skillnaden var att vi inte gjorde mål och de gjorde några enkla. Så vi behöver bara vinna, det är inget att hymla med, säger han.

Tränaren Andreas Holfelt menar att lagets prestation i Allettan så här långt har att göra med misstagen i egen zon.

– Vi måste börja minimera våra misstag. Av alla mål vi har släppt in i Allettan så är 80 procent av dem något som vi hade kunnat förhindra. Vi har bland annat släppt in något mål för enkelt bakåt samt att i vissa stunder har vi haft pucken under kontroll själva och spelat i gapet på en motståndare med bra läge. Då vinner man inga matcher i tuffa Allettan, så enkelt är det, säger han och fortsätter.

– Sedan har vi inte gjort många mål framåt och gör man inte det så blir det ännu viktigare att man inte bjuder till något bakåt.

Trots defensiva misstag och bjudningar så vill Holfelt att spelarna ska fortsätta vara kreativa – men till en viss måtta.

– Det gäller att, utan att bli tråkig och ställa in bussen, så måste spelarna fortsätta vara kreativa. Dock måste de börja ta ansvar när man är kreativ och när man lägger en sarg ut eller bara lägger ner pucken djupt för att göra en smart sak, säger Andreas Holfelt och fortsätter.

– Vi har försökt tjata om back-to-basic i sex månader nu samtidigt som vi inte vill ta ifrån kreativiteten hos spelarna. De måste få vara kreativa. Vi har spelare som är oerhört skickliga samtidigt som det måste finnas en balans mellan det. Risktagandet måste helt enkelt bli bättre, avslutar han.

Matchen börjar 19.00 och du kan följa liverapporteringen via 24Nybro.se under onsdagskvällen. 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Han blev årets Viking: ”Känns riktigt stort”

Supportrarna har sagt sitt – han får det åtråvärda priset.

Faton Pasho

Kl.11:52, 16 mars, 2018

Han blev årets Viking: ”Känns riktigt stort”
Foto: Arkiv

Varje säsong delar Viking Supports ut pris till den spelare de anser har varit bäst under säsongen.

Bland Johannes Jönsson, Mikael Ahlén och Kim Tallberg räknas nu även Robin Wengdahl in efter att ha blivit framröstad som Säsongens Viking av supportrarna.

– När du säger vilka som har fått det innan så känns det riktigt stort att få det. Sen att det är ett pris som supportrarna röstar fram gör ju att det känns riktigt speciellt att få ta emot det. Tror det är ett pris som alla spelare skulle vilja få ta emot, säger han på Vikings Supports hemsida.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

SILLY SEASON

Legendar ryktas till Vikings – ordförande avfärdar uppgifterna

Ryktet blossade upp på sociala medier.

Faton Pasho

Kl.16:53, 14 mars, 2018

Legendar ryktas till Vikings – ordförande avfärdar uppgifterna
Foto: Faton Pasho

Sportjournalisten Alexander Jepsen gick under onsdagseftermiddagen ut med uppgifterna om att Sami Lehtinen skulle vara aktuellt för en återkomst i Nybro Vikings. 

Alexander JepsenFoto: Skärmdump från Alexander Jepsens twitter. 

Enligt Jepsen skulle Lehtinen träffa Nybro i nästa vecka – något som nu ordförande Krister Engdahl avfärdar.

– Mig veterligen så stämmer inte det, säger han när 24Nybro når han via telefon.

Hur ser det ut med tränar-rekryteringen?
– Vi hoppas få klart med en tränare inom de närmaste två-tre veckorna, avslutar Engdahl.

Lehtinen hade i år huvudansvaret för det finländska laget Lukkos U-16 lag.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Han blir kvar i Vikings: ”Jag har kontrakt ett år till”

Nybro Vikings-spelaren har ryktats iväg till den Allsvenska klubben.

Faton Pasho

Kl.07:02, 7 mars, 2018

Han blir kvar i Vikings: ”Jag har kontrakt ett år till”
Foto: Faton Pasho

I lördags tog hockeysäsongen slut för Nybro Vikings och under måndagen började spekulationerna direkt. Först sades huvudtränaren Andreas Holfelt kontrakt upp och sedan ryktades ett flertal tongivande spelare bort.

En utav dem var Erik Näslund – som nu dementerar ryktena om att han ska vara på väg till det Allsvenska laget IK Pantern. 

– Det stämmer inte. Jag har ett år kvar på mitt kontrakt med Nybro Vikings, så jag blir förmodligen kvar, säger han när 24Nybro når honom.

För Nybro Vikings del börjar arbetet inför nästkommande säsong. Föreningens högsta prioritet är att rekrytera en ny huvudtränare.

– Parallellt med att rekrytera huvudtränare och ledarstab ska också en spelartrupp sättas ihop. Detta arbete ska föreningens sportgrupp genomföra som består av Per Wallin, Johan Fredriksson, Jarno Honkonen, Magnus Sandberg, Henric Gustavsson och Rasmus Aro, skriver föreningen på sin hemsida.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Holfelt: ”Jag var inte färdig”

Efter fyra och ett halvt år som tränare blev han uppsagd under måndagseftermiddagen: "Jag har förändrat bilden av Nybro Vikings"

Faton Pasho

Kl.20:16, 5 mars, 2018

Holfelt: ”Jag var inte färdig”
Foto: Faton Pasho

12 säsonger i den rödsvarta tröjan som spelare och ytterligare fyra och ett halvt år som huvudtränare för Nybro Vikings. På måndagseftermiddagen blev Andreas Holfelt uppsagd som huvudtränare för Vikings.

LÄS MER: Extra: Vikings sparkar tränaren

Krister Engdahl ringde och frågade om vi kunde ha ett möte. Där förklarade han att föreningen ville ha en ny tränare, säger Holfelt och fortsätter.

– Jag var ju medveten om att det här skulle hända någon gång. Man kan inte vara tränare för evigt. Dock hade jag gärna varit det en stund till. Jag var inte helt färdig.

För Andreas Holfelt väntar nu ett steg tillbaka från hockeyn – istället ska han satsa på att hitta ett vanligt arbete.

– Jag är inte aktuell att flytta för att vara tränare någon annanstans. Jag ska istället ta det lugnt och söka ett vanligt jobb, säger han.

Hur summerar du säsongen som var?
– Med facit i hand så lyssnade vi lite för mycket på spelarna i år. Förra året körde vi bara på och var starkast på slutet. I år lyssnade vi mer på spelarna och höll igen visa fysiska delar. Det visade sig att vi inte var i tillräckligt bra shape när det skulle avgöras, säger Holfelt och fortsätter.

– Vi kunde ha tränat hårdare helt enkelt.

Holfelt med ett gediget arbete under fyra och ett halvt år – lyfte Vikings från negativ nedflyttning till playoff-spel.

– Om man nu får summera den här tiden så har föreningen gått från att ha varit ett lag i den nedre regionen av division ett till att spela playoff de senaste två åren. Jag har byggt upp något. Det pratas mer hockey i stan och Nybro Vikings har ett större och bättre rykte om sig i HockeySverige. Så i det stora hela har jag gjort en helt godkänd insats, avslutar han.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

EXTRA: Vikings sparkar tränaren

Nybro Vikings förlänger inte kontraktet med Holfelt.

Faton Pasho

Kl.13:00, 5 mars, 2018

EXTRA: Vikings sparkar tränaren
Foto: Faton Pasho

På måndagseftermiddagen gick Nybro Vikings ut i ett pressmeddelande att de inte förlänger kontraktet med huvudtränaren Andreas Holfelt. 

Holfelt med 12 säsonger som spelare och 5 som tränare i Nybro Vikings får nu se sig om på hockeymarknaden efter en ny klubb.

– Nybro Vikings IF tackar Andreas för ett väl utfört arbete som huvudtränare och önskar honom lycka till i fortsättningen, skriver föreningen i ett pressmeddelande.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng