SM-helgen väntar i Nybro

I helgen arrangeras SM i kubb i Nybro, för 21 året i rad. En tävling som lockar folk till Nybro.

Victor Grusell

Victor Grusell

Kl.20:50, 11 augusti, 2017

SM-helgen väntar i Nybro
Towe Danielsson i vit tröja till höger i bild tillsammans med arrangörerna som förbereder inför SM i kubb Foto: Victor Grusell

Arbetet med att förbereda inför kubb-SM i Nybro var i full gång under fredagsförmiddagen. Kubbplanerna ska kritas på den soldränkta idrottsplatsen i Åkrahäll. I helgen är det dags för mästerskapet som firar 21 år i Nybro. General för kubb-SM är Towe Danielsson från Nybro korpen, som är en av arrangörerna.

– Det är alltid lite nervöst på fredagen inför helgen. Men vi är många som är med och förbereder, nästan 20 personer, säger Towe Danielsson.

Kubb-SM lockar folk från hela Sverige till Nybro som vill vara med och delta i tävlingen. På lördag börjar tävlingen, som i år rymmer 53 olika lag. Deltagarna kommer till Nybro av olika anledningar, vissa för att vinna tävlingen och prispotten på 6000 kronor. Andra för att träffa vänner och få en trevlig tid.

– Vi har många kubbspelare. Det är en trevlig helg, där folk kommer för att spela kubb och träffa kompisar. Sen är det några som kommer hit för att vinna också, självklart. De senaste åren har gotlänningarna varit överlägsna, säger Danielsson.

Tävlingen pågår hela helgen, där alla deltagare är garanterade många matcher. Under lördagen spelar de 53 lagen gruppspel, där de bästa kvalificerar sig in till SM-slutspelet. De som inte går vidare till slutspelet, kan göra upp om titeln i Lill-SM istället.

– Vi vill garantera alla som kommer många matcher.

– Det ska vara en trevlig helg och en upplevelse att vara med, säger Danielsson.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Superderbyt flyttas: ”Hade missat det helt”

Superderbyt mellan Nybro IF och Kalmar FF den 24 augusti flyttas på grund av Champions League.

Faton Pasho

Faton Pasho

Kl.12:01, 19 augusti, 2017

Superderbyt flyttas: ”Hade missat det helt”
Foto: Arkiv

För drygt tio dagar sedan lottades den andra omgången av Svenska cupen, där det stod klart att Nybro IF ställs mot den gamle ärkerivalen Kalmar FF i slutet på augusti.

LÄS MER OM LOTTNINGEN HÄR!

Intresset för superderbyt den 24 augusti har varit något enormt, då endast ett fåtal sittplatser finns tillgängliga.

– Vi räknar med att det kommer 1 000 personer från Kalmar-hållet och ungefär 1 000 från Nybro. Vi har ett fåtal sittplatser kvar men man behöver inte vara orolig för det, vi har plats så det räcker till alla, säger Nybro IF:s sportchef Patrik Berg. 

Under onsdagen stötte föreningen på ett problem – man hade nämligen glömt att Svenska Fotbollsförbundet gått ut med informationen om att inga matcher får starta efter klockan 18.30 den 24 augusti på grund av Champions League. 

– Vi hade missat det helt och i dag fick vi en påminnelse om att matchen måste starta senaste 18.30, säger Patrik Berg och fortsätter.

– Så jag har meddelat alla parter den nya tiden och det är den som gäller.

 

FaktaSvenska cupen – andra omgången:
Nybro IF – Kalmar FF


Datum: 24 Augusti 

Tid: Kl. 18.30

Plats: Victoriavallen 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

TV: Här går starten av Ironman 2017

Vid klockan 06:55 på lördagsmorgonen var det dags för proffsen i Ironman 2017 att crawla iväg framför en storpublik vid Elevatorkajen i Kalmar.

Hanna Thulin

Hanna Thulin

Kl.08:19, 19 augusti, 2017

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Klubbens mardröm – målvakten bröt armen

Nybrobon och målvakten Martin Andersson fick sig en rejäl smäll i torsdagens match borta mot Hossmo – nu ska han opereras.

Faton Pasho

Faton Pasho

Kl.07:37, 19 augusti, 2017

Klubbens mardröm – målvakten bröt armen
Foto: Privat

Det hade gått 30 minuter in i fotbollsmatchen mellan Hossmo BK och Trekantens IF i division 4 östra som olyckan var framme.

– Jag var högst och först på bollen när en utav motspelarna kom in i duellen och plockade bort mig. Jag tror att han kom med armbågen först, så det knackade till i armen väldigt högt, säger Nybrobon Martin Andersson. 

Målvakten Andersson gick till Trekantens IF från Flygsfors/Gadderås på lån inför den här säsongen, då föreningen saknade målvakt. Nu väntas han bli borta resten av året.

– Det var inte en helt okomplicerad fraktur jag åkte på direkt. Nu väntar operation på måndag med en kirurg som kommer ner från Linköping, säger han och fortsätter.

– Det här var en av mina bästa säsongen på många år, så det känns otroligt trist att den skulle sluta på det här sättet.

Trekanten står nu utan målvakt och letar för fullt efter en ersättare. Matchen mellan Hossmo och Trekanten slutade med en 4-0 vinst för Hossmo.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

LOKALBOLLEN: ”Vi blir tagna på sängen”

Fredagen har varit en riktig fotbollsdag då det har spelats inte mindre än 20 spännande matcher.

Hanna Thulin

Hanna Thulin

Kl.23:04, 18 augusti, 2017

Division 2 Östra Götaland

Lindsdals IF – IFK Hässleholm 2-4 (1-3)

Mål Lindsdal: Victor Byström 2

Läs referat från matchen här.

 

Division 3 Sydöstra Götaland

Ljungby – Kalmar AIK 7-1 (3-0)

 

Division 4 Östra

Fågelfors – Kalmar Södra 0-0

Johan Mosén, tränare i Kalmar Södra IF: ”Det var lite ställningskrig i början. Vi var lite slarviga i bollbehandling och passningsspel. Sen tycker jag att vi tar över i andra. Vi skapar en hel del lägen men avsluten går över, utanför eller rakt på målvakten. Vi hade även ett skott i ribban. Det är klart frustrerande, men så är det ibland. Jag tycker vi gör en bra kämparinsats.”

Matchens lirare Kalmar Södra IF: Det var jämt mellan många idag.


Glömminge – Ängö
3-2 (1-1)

Mål Glömminge: Linus Runesson, Johan Ljungström & Charlie Nilsson

Mål Ängö: Anton Arvidsson

Hultsfred – Smedby 2-1 (1-1)

Mål Smedby BoIK: Jonathan Önnered.

Håkan Gustafsson, tränare i Smedby BoIK: ”Vi är inte nöjda med vår insats. Vi skapar inte speciellt mycket, och när det väl händer är det på fasta situationer, främst efter inkast hade vi något läge. De skapar heller inte speciellt mycket , men i slutänden skulle jag säga att det är en rättvis seger. De vann mer närkamper än oss och var starkare helt enkelt.”

Matchens lirare Smedby BoIK: Felix Gunarsson och William Erlingsson.

 

Division 4 Södra

Furuby – Pukeberg 0-3 (0-1)

Mål Pukebergs BK: Marcus Arvidsson, Simon Almqvist, Omer Nouri.

Philip Rosqvist, tränare i Pukebergs BK: ”Det är en match som vi för från början till slut. Vi hittar vägar genom deras försvar rätt ofta samtidigt som vi försöker ha fart och bolltempo i anfallet. Dock har vi för mycket tekniska misstag inom laget för att vi ska vara nöjda. Men överlag är det en klar seger.”

Matchens lirare Pukebergs BK: Robert Jonsson i målet är bra idag.

Madesjö – Hovmantorp 0-1 (0-0)

Rolf-Göran Fransson, lagledare i Madesjö IF: ”Första halvleken var lite trevande, men i den andra spelade vi upp oss. Då låg vi bättre i banan och låg tätare med laget. Vi kunde även hålla mer i bollen vilket kändes bra. De hade mer i första medan de knappt hade något i andra. utöver det var det mest spel på mittplan, varvat med några ströchanser.”

Matchens lirare Madesjö IF: Jim Halvåsen och Adam Olofsson kämpa på bra.


Sandsbro – Gullabo/Gullaboås
4-1 (1-1)

Målskyttar Gullabo/Gullaboås IF: Victor Svensson.

John Petersson, tränare i Gullabo/Gullaboås IF: ”Vi mötte ett lag som är bra på deras konstgräs. Men jag tycker vi gör det bra i första. De kommer inte igenom våra lagdelar och tvingas spela runt på kanterna. Därifrån skapade de inte så mycket. En bit in lyckas vi även ta ledningen efter ett par nickskarvar. Utöver det hade vi en del ströchanser. I andra halvlek blir vi tagna på sängen av deras höga press. Vi tröttnade och då rann det iväg.

Matchens lirare Gullabo/Gullaboås IF: Rasmus Johansson sliter bra på mittfältet.

Växjö BK – Lindås-Långasjö 3-1 (1-1)

 

Division 5 Sydöstra

Nickebo – SSG 2-1 (1-0)

Mål Nickebo: Azad Eliassi & Taief Sultan

Mål SSG: Anton Fransson

Runsten/Möckleby – Oskarshamn 2-1 (0-0)

Mål R/M: Sebastian Sten & William Karl Stanle Alvarmo


Timmernabben – Böda/Högby
8-2 (3-1)


BB 2001 – Mörbylånga
3-1 (1-1)

 

Division 5 Södra

Påryd – Norra Tång 4-4 (1-1)

Mål Påryd: Thom Emilsson 3 & Adam Nilsson

Mål Norra Tång: Robin Karlsson, Johan Borgryd, Emil Johnsson & Marcus Agnesson

Ingelstad – Möre 4-1

Tvärskog – Torsås 2-0 (1-0)

Mål Tvärskog: Erik Karlsson & Tobias Karlsson

 

Division 6 Kalmar/Öland

Kåremo – Bäckebo 2-1 (0-0)

Mål Kåremo: Pontus Haglund & Linus Jan Arvid Frick

Mål Bäckabo: Oskar Larsson

Ljungbyholm – Rockneby 2-2 (0-1)

Mål Ljungbyholm: Dennis Englund & Martin Andersson

Mål Rockneby: Ludvig Svarén & Alexander Olsson

Persnäs – Kalmar City 2-1 (0-1)

Mål Persnäs: Gyam Safi & Fredrik Johansson

Mål Kalmar City: Salam Eliassi

 

Division 6 Emmaboda

Alsjöholm – Flerohopp 1-3 (0-1)

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

IRONMAN 2017

GUIDE: Här är de bästa publikplatserna under Ironman

Några minuter i sju på lördagsmorgonen hoppar proffsen ner i vattnet vid Elevatorkajen för starten av Ironman. Här kan du hitta var och hur du bäst följer tävlingen längs banan.

Filip Edvardsson

Filip Edvardsson

Kl.17:21, 18 augusti, 2017

GUIDE: Här är de bästa publikplatserna under Ironman
Foto: Arkiv

Simningen:

Starten sker likt tidigare år vid Elevatorkajen i hamnen. Vid 06:55 är det dags för proffsen att starta. Strax därefter kommer motionärerna ge sig iväg på den 3,8 kilometer långa distansen. För att se bra under första disciplinen är det Drottningtrappan i Tullhamnen, Vågbrytarbadet med kajerna runt omkring, samt Ängöbron som är de bästa åskådarplatserna.

Utöver dessa platser kan du även stå vid Tjärhovet och Varvsholmen, där första och andra bojen längs banan ligger. Man ser även bra vid växlingsområdet på Södra Kanalgatan.

Cyklingen:

Banan inleds med cykling på Ängöleden. Därefter svänger de av för att korsa Kalmarsund över Ölandsbron. På Öland avverkas 12 mil innan deltagarna svänger tillbaka in mot Kalmar. Där kör de längs med Norra vägen, upp till Lindsdal och igenom Rockneby samt Läckeby. Tips på bra platser längs cykelbanan är följande:

*Färjestaden, Ölands köpstad och Hamnplan (07:45-15:00)
*Mörbylånga, torget och idrottsplatsen (08:15-11:00)
*Degerhamn, backen upp till väg 136 (08:45-12:00)
*Hulterstad (09:15-13:00)*Resmo (09:45-14:00)
*Läckeby, Snättebovägen (10:45-15:00)
*Rockneby, kyrkan (10:45-16:00)
*Lindsdal, Folkets hus (10:45-16:30)

Löpningen:

Som bekant är växlingsområdet även i år vid Södra Kanalgatan. Efter växlingen från cykel till löpning ska deltagarna springa tre varv på banan innan målgången på Stortorget. Där brukar det vara mycket folk fram till att målet stängs vid 23:15.

Längs med sträckan där löpningen äger rum finns det ett antal bra publikplatser. Banan går längs med Ängöleden, förbi Tallhagsvägen och igenom Funkabo samt Berga. Väl där vänder de och springer tillbaka mot centrum. Påväg passerar de bland annat Lindö och Fredrikskans innan de kommer in på Kvarnholmen för målgång.

Målgången: 

Mellan klockan 15 och fram till 23:15 går deltagarna i mål på Stortorget inför den förväntade storpubliken. Den sista timmen innan målgången stängs kallas för ”Heroes hour”. Då brukar de som går i mål mötas av stora hyllningar.

Här kan du läsa om hur trafiken kommer påverkas under lördagens tävling.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng