Få spår i utredningen efter gruppvåldtäkten i Kolboda

Det saknas misstänkta och det finns knappt någon bevisning. "I nuläget handlar det om att komma vidare i utredningen, inte att lägga ner den".

Anna Nilsson

Anna Nilsson

Kl.12:12, 13 september, 2016

Det var den 21 juli som en kvinna i 50-årsåldern som befann sig i ett skogsområde vid Kolboda för att plocka svamp ska ha blivit våldtagen av flera män.

Trots att polisen gick ut med en vädjan om vittnesuppgifter har resultatet hittills varit magert. Inga misstänkta finns heller i nuläget, skriver SVT Nyheter Småland på nätet.

– Tyvärr har vi inga trollspön att använda oss av. Rent generellt är vi naturligtvis betjänta av vittnen, av spår som man kan knyta personer och händelseförlopp till, säger säger Ulf Martinsson som är förundersökningsledare vid polisen i Kalmar till SVT.

Polisen har skickat in prover till NFC, Nationellt Forensiskt Centrum, för analys men har ännu inte fått svar.

– Har vi inte mer, så har vi inte det. Då får man försöka hitta nya infallsvinklar. I nuläget handlar det om att komma vidare i utredningen, inte att lägga ner den, säger Ulf Martinsson.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Så ser du om ditt barn har löss

Huvudlöss blir allt vanligare inför skolstarten.

Fanny Olsson

Fanny Olsson

Kl.14:07, 19 augusti, 2017

Så ser du om ditt barn har löss
Foto: Bildbyrån

Huvudlöss är mest aktiva på sommaren och i samband med skolstart är det allt fler som drabbas.

– En vanlig missuppfattning är att huvudlöss har med dålig hygien att göra. Det stämmer inte. De sprids genom kontakt hår mot hår. Ett bra tips för att upptäcka lössen är att kamma huvudet över ett vitt papper, eller en spegel, säger Staffan Gullsby, medicinskt sakkunnig läkare vid 1177 Vårdguiden i ett pressmeddelande.

Det första du ska göra för att upptäcka om ditt barn har löss är att finkamma barnet med en luskam och behandla de som har levande löss, innan skolan börjar. Det är det bästa sättet för att förhindra lusepidemier, menar 1177 i ett pressmeddelande.

Stryk av kammen på ett vitt papper efter varje kamtag. På det sättet kan du lättare se om det fastat några löss på kammen eller på underlaget.

Ibland kan det vara lättare att upptäcka lusägg på hårstrået nära hårbotten, än själva lössen. De ägg som innehåller den blivande lusen är mörka. De tomma äggen är ljusa, ofta gulvita, ovala, ungefär en millimeter långa och följer med hårstråets utväxt.

För bästa resultat ska man kombinera luskamning med behandling, men de är bara om du har upptäckt levande löss som du ska behandla med något medel. Viktigt att man rådfrågar barnavårdscentralen eller vårdcentralen innan du behandlar barn under två år.

Luskamma håret noggrant två till tre gånger i veckan under de två veckor efter sista behandlingen. På det sättet kan du vara mer säker på att lössen verkligen har försvunnit. Familjemedlemmar bör finkamma sitt hår lika länge, för att vara säkra på att de inte också har fått löss.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Superderbyt flyttas: ”Hade missat det helt”

Superderbyt mellan Nybro IF och Kalmar FF den 24 augusti flyttas på grund av Champions League.

Faton Pasho

Faton Pasho

Kl.12:01, 19 augusti, 2017

Superderbyt flyttas: ”Hade missat det helt”
Foto: Arkiv

För drygt tio dagar sedan lottades den andra omgången av Svenska cupen, där det stod klart att Nybro IF ställs mot den gamle ärkerivalen Kalmar FF i slutet på augusti.

LÄS MER OM LOTTNINGEN HÄR!

Intresset för superderbyt den 24 augusti har varit något enormt, då endast ett fåtal sittplatser finns tillgängliga.

– Vi räknar med att det kommer 1 000 personer från Kalmar-hållet och ungefär 1 000 från Nybro. Vi har ett fåtal sittplatser kvar men man behöver inte vara orolig för det, vi har plats så det räcker till alla, säger Nybro IF:s sportchef Patrik Berg. 

Under onsdagen stötte föreningen på ett problem – man hade nämligen glömt att Svenska Fotbollsförbundet gått ut med informationen om att inga matcher får starta efter klockan 18.30 den 24 augusti på grund av Champions League. 

– Vi hade missat det helt och i dag fick vi en påminnelse om att matchen måste starta senaste 18.30, säger Patrik Berg och fortsätter.

– Så jag har meddelat alla parter den nya tiden och det är den som gäller.

 

FaktaSvenska cupen – andra omgången:
Nybro IF – Kalmar FF


Datum: 24 Augusti 

Tid: Kl. 18.30

Plats: Victoriavallen 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Detta ska du göra om du hittar en sommarkatt

Lämna inte kvar din katt när sommaren börjar lida mot sitt slut.

Fanny Olsson

Fanny Olsson

Kl.09:53, 19 augusti, 2017

Detta ska du göra om du hittar en sommarkatt
Foto: Pixabay

Sommaren börjar nu gå mot sitt slut och många väljer att lämna sina sommarstugor och fritidshus för att återgå till vardagen. Många väljer också då att lämna sin katt kvar. En katt har svårt att klara sig själv och risken är stor att den dör när vintern börjar närma sig.

I ett pressmeddelande tipsar Svedea om vad man kan göra om man hittar en övergiven katt.

Många katter lämnas utomhus när sommaren är över- något som kan leda till att de skadas, svälter eller fryser ihjäl.

Om man ser en katt som är hungrig, mager eller smutsig kan det finnas en anledning att ta reda på mer om den. Om katten verkar övergiven är det bra om man försöker ta kontakt med ägaren, beskriver Svedea i pressmeddelandet.

Om en katt mår dåligt eller ser ut som att den far illa, bör man ta med den in. Prata med en veterinär för att få vägledning om katten är undernärd.

– Tänk på att om du börjar mata och ta hand om katten så ses du efter en tid som ägare till katten och har fullt ansvar för kattens framtid, säger Camilla Larsson, generalsekreterare på Svenska Djurambulansen.

För att söka efter kattens ägare är det en bra idé att se efter om katten har ett halsband eller örontatuering. Man kan även se efter om katten är chipmärkt.  Många veterinärer, polisen eller katthem kan hjälpa till att se efter om katten har ett chip. Om man dock inte får kontakt med ägaren, ska man alltid meddela polisen.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

TV: Här går starten av Ironman 2017

Vid klockan 06:55 på lördagsmorgonen var det dags för proffsen i Ironman 2017 att crawla iväg framför en storpublik vid Elevatorkajen i Kalmar.

Hanna Thulin

Hanna Thulin

Kl.08:19, 19 augusti, 2017

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Klubbens mardröm – målvakten bröt armen

Nybrobon och målvakten Martin Andersson fick sig en rejäl smäll i torsdagens match borta mot Hossmo – nu ska han opereras.

Faton Pasho

Faton Pasho

Kl.07:37, 19 augusti, 2017

Klubbens mardröm – målvakten bröt armen
Foto: Privat

Det hade gått 30 minuter in i fotbollsmatchen mellan Hossmo BK och Trekantens IF i division 4 östra som olyckan var framme.

– Jag var högst och först på bollen när en utav motspelarna kom in i duellen och plockade bort mig. Jag tror att han kom med armbågen först, så det knackade till i armen väldigt högt, säger Nybrobon Martin Andersson. 

Målvakten Andersson gick till Trekantens IF från Flygsfors/Gadderås på lån inför den här säsongen, då föreningen saknade målvakt. Nu väntas han bli borta resten av året.

– Det var inte en helt okomplicerad fraktur jag åkte på direkt. Nu väntar operation på måndag med en kirurg som kommer ner från Linköping, säger han och fortsätter.

– Det här var en av mina bästa säsongen på många år, så det känns otroligt trist att den skulle sluta på det här sättet.

Trekanten står nu utan målvakt och letar för fullt efter en ersättare. Matchen mellan Hossmo och Trekanten slutade med en 4-0 vinst för Hossmo.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng